How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?
DogForums.com is the premier dog Forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.
+ Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 59

Thread: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

  1. #21
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    9

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    1 dog (around 45 pounds), fed raw, around 45-50$ a month (but only because she gets salmon fillet and other expensive stuff once in a while)

  2. Remove Advertisements
    DogForums.com
    Advertisements
     

  3. #22
    Senior Member 4dogs3cats's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Glendale, Arizona
    Posts
    4,258

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    - How many dogs you have
    - What brand, or type (raw/homecooked), of food you feed
    - And your best estimate of what it costs per month


    I have 3 dogs- 70 lb german shepherd, 35 pound beagle, and 20 pound beagle

    I buy raw food. The staple they get is chicken quarters, so thats the bulk.

    I buy a 15 pack of chicken drunksticks for Bailey which last 2 weeks- it costs about 7 dollars.

    I buy a 15 pack of chickn thighs for Kody which lasts 2 weeks- it costs about 8 dollars.

    I buy 2 10 lb bags of chicken quarters for Chance, each bag lasts a week- they are 6.25 each so thats 12.50.

    So every 2 weeks we are looking at 27.50 which comes to $55.00 a month.

    I also buy for them a dozen eggs a month at $2.00, and we go through 2 large ground beef rolls which I get for 8.50 each(each is 5 pounds) so thats $17.00. We also go through a few packages of beef liver at $2.00 each so I'd estimate $6.00 there. Plus a jar of fish oil pills that last 2 months and its 5.00 a bottle, so $2.50 a month.

    Grand total?
    $82.50 a month. Give or take depending on if I find beef heart or rib bones for them to chew on, but I have cut out almost all treats so the beef ribs replace that cost.

    I was spending $50.00 a bag on commerical dog food every 2 weeks, which is $100.00 a month, just for comparison.
    ~Jennifer

    Rest in Peace MK, Mittens, and Toby.. mommy misses all of you<3
    "I've been dating since I was fifteen. I'm exhausted. Where is he?"- Charlotte York

  4. #23
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    North Carolina
    Posts
    28

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    I have one 40# dog who I feed Innova Adult Dry. I buy one 16# bag about every 5-6 weeks, feeding 1 2/3 cup a day. I generally pay under $40 for a bag, though I am looking at the website now and it is a lot cheaper online and in store. Hmmm

  5. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,382

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    I had to do a lot of calculating, so here we go.

    I have a crew of 12.

    10 of them are on raw. I feed a lot of chicken, rabbit and beef, but I do switch up with lamb and turkey sometimes too.

    For those on raw, I buy:

    - 4 (10lb) bags of chicken quarters at $3.99 a bag, so that's $16

    - 2 packs of chicken thighs, with 14-16 thighs in each pack, at $4 a pack. So that's $8 for around 30 thighs

    - 16 pounds of ground beef, at $1.39 a pound, so that's around $22

    - 9 pounds of ground turkey at $1.87 a pound, so that's around $17

    - 1 whole rabbit (skinned and butchered by a friend that raises meat rabbits) $5

    - A few misc. veggies that I puree up and add with their frozen meals -- bok choy, parsley, and carrots are about $3 a month from the farmers market.

    They get an egg every other day so that's around 12 dozen eggs a month. I buy a 2 dozen contain for $3.49 from the farmers market, so that's $1.75 a dozen, and around $20 a month for eggs.

    I also use the Solid Gold bone meal now. That 2lb container will last, I'm assuming, 2 months and it costs me $12. So that's $6 a month.

    Sardines they get currently once a week. I buy a can for $2 and get about 6 sardines in each can. That's about $13 a month.

    Bravo! brand Wild Alaskan Fish Oil. They get it in every meal and I buy a large container for $19. The container lasts around 3 months, so that's about $6.50 a month.

    TOTAL for those on raw: $116.50 per month

    For those not on raw are Blue, who because of his special needs, cannot eat it. And Mattie, who is about to go on raw, but is still eating puppy food, per vets orders, for weight gain.

    Blue is on Blackwood 2000. A 40 pound bag costs $30 and it lasts almost a month.

    Mattie is on Innova Puppy. He goes thru a 6lb bag around every 2 weeks. A 6lb bag of $15, so that's $30 a month.

    GRAND TOTAL: $181.50 per month.

    To put things in perspective:

    The crew was on EVO Red Meat Small Bites. I was going thru one 28 pound bag every week at the cost of $65 per bag, plus $20 per week on Innova cans to mix with it. That's $85 per week. That's $340 a month. That's a savings of over $158.50 now with them on raw.

    ::face palm:: I had no idea that was the difference till I added it up just now. Holy cow.

  6. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    223

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    My dog eats Orijen, a canadian brand of organic dry dog food, at 75 bucks a bag it'll last my dog, he's 80lbs, about a month maybe a week more.
    <img src=http://i62.photobucket.com/albums/h115/ambersmith59/HPIM0078-1.jpg border=0 alt= />

    Taylor, my mystery mix pooch

  7. #26
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Greeneville, TN
    Posts
    41

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    Quote Originally Posted by MyRescueCrew View Post
    I had to do a lot of calculating, so here we go.

    I have a crew of 12.

    10 of them are on raw. I feed a lot of chicken, rabbit and beef, but I do switch up with lamb and turkey sometimes too.

    For those on raw, I buy:

    - 4 (10lb) bags of chicken quarters at $3.99 a bag, so that's $16

    - 2 packs of chicken thighs, with 14-16 thighs in each pack, at $4 a pack. So that's $8 for around 30 thighs

    - 16 pounds of ground beef, at $1.39 a pound, so that's around $22

    - 9 pounds of ground turkey at $1.87 a pound, so that's around $17

    - 1 whole rabbit (skinned and butchered by a friend that raises meat rabbits) $5

    - A few misc. veggies that I puree up and add with their frozen meals -- bok choy, parsley, and carrots are about $3 a month from the farmers market.

    They get an egg every other day so that's around 12 dozen eggs a month. I buy a 2 dozen contain for $3.49 from the farmers market, so that's $1.75 a dozen, and around $20 a month for eggs.

    I also use the Solid Gold bone meal now. That 2lb container will last, I'm assuming, 2 months and it costs me $12. So that's $6 a month.

    Sardines they get currently once a week. I buy a can for $2 and get about 6 sardines in each can. That's about $13 a month.

    Bravo! brand Wild Alaskan Fish Oil. They get it in every meal and I buy a large container for $19. The container lasts around 3 months, so that's about $6.50 a month.

    TOTAL for those on raw: $116.50 per month

    For those not on raw are Blue, who because of his special needs, cannot eat it. And Mattie, who is about to go on raw, but is still eating puppy food, per vets orders, for weight gain.

    Blue is on Blackwood 2000. A 40 pound bag costs $30 and it lasts almost a month.

    Mattie is on Innova Puppy. He goes thru a 6lb bag around every 2 weeks. A 6lb bag of $15, so that's $30 a month.

    GRAND TOTAL: $181.50 per month.

    To put things in perspective:

    The crew was on EVO Red Meat Small Bites. I was going thru one 28 pound bag every week at the cost of $65 per bag, plus $20 per week on Innova cans to mix with it. That's $85 per week. That's $340 a month. That's a savings of over $158.50 now with them on raw.

    ::face palm:: I had no idea that was the difference till I added it up just now. Holy cow.
    Wow that's a big difference. I've been considering feeding a raw diet, but figured it would cost me way more, but from reading these posts I see I was clearly wrong. I'd be saving quite a bit
    Definitely something for me to think about.
    "He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion." - Unknown


  8. #27
    Senior Member kenRC51's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Los Angeles County
    Posts
    354

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    poodleholic, you have a cat that is 27years old? Is that human years? If so I have never heard of any cats that love that long. Is this common for cats?


    Melanie - Cocker Spaniel

  9. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    South Dakota
    Posts
    17,580

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    Quote Originally Posted by kenRC51 View Post
    poodleholic, you have a cat that is 27years old? Is that human years? If so I have never heard of any cats that love that long. Is this common for cats?
    27 is impressive. I've never known any cats that old. The oldest cat ever was...36, I think. But, well-cared-for cats routinely live to be 20, easily. Not all, of course; it's largely dependent on genetics. My mom has 2 cats who are litter-sisters, they're 19 and doing reasonably well. I've known several cats who lived to be 22 or 23.
    "Compassion for animals is intimately associated with goodness of character, and it may be confidently asserted that he who is cruel to animals cannot be a good man."
    Arthur Schopenhauer, The Basis of Morality

  10. #29
    Senior Member kenRC51's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Los Angeles County
    Posts
    354

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    oh, so cats do have a longer life span than dogs.


    Melanie - Cocker Spaniel

  11. #30
    Senior Member ioreks_mom's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Newfoundland
    Posts
    6,474

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    Quote Originally Posted by MyRescueCrew View Post
    For those on raw, I buy:

    - 4 (10lb) bags of chicken quarters at $3.99 a bag, so that's $16

    - 2 packs of chicken thighs, with 14-16 thighs in each pack, at $4 a pack. So that's $8 for around 30 thighs

    - 16 pounds of ground beef, at $1.39 a pound, so that's around $22

    - 9 pounds of ground turkey at $1.87 a pound, so that's around $17

    - 1 whole rabbit (skinned and butchered by a friend that raises meat rabbits) $5

    - A few misc. veggies that I puree up and add with their frozen meals -- bok choy, parsley, and carrots are about $3 a month from the farmers market.

    They get an egg every other day so that's around 12 dozen eggs a month. I buy a 2 dozen contain for $3.49 from the farmers market, so that's $1.75 a dozen, and around $20 a month for eggs.

    I also use the Solid Gold bone meal now. That 2lb container will last, I'm assuming, 2 months and it costs me $12. So that's $6 a month.

    Sardines they get currently once a week. I buy a can for $2 and get about 6 sardines in each can. That's about $13 a month.

    Bravo! brand Wild Alaskan Fish Oil. They get it in every meal and I buy a large container for $19. The container lasts around 3 months, so that's about $6.50 a month.

    TOTAL for those on raw: $116.50 per month
    WOW!!! you get your food for WAY cheaper than we will EVER see here!!! one package of chicken thighs in the grocery store here is ~ $15 and that is for only 12 thighs!!!!

    i was thinking that we were doing so good, we just got 53 days worth of food for $107.92! that is $2.03/day so that is $60.90/month.

    oh, i have one dog, 11 1/2 month old, 50 lb sammy pup and we feed raw.
    mindy and the fuzzbutts!

  12. #31
    Senior Member kenRC51's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Los Angeles County
    Posts
    354

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    wow, are you serious? That is some expensive ass chicken. Are food and cost of living in Canada higher then US?


    Melanie - Cocker Spaniel

  13. #32
    Senior Member Kibasdad's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    upstate NY
    Posts
    276

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    I have 1 dog, a Shiba Inu about 20 pounds.
    Rotate between Origen, Innova Evo and ZiwiPeak
    Maybe averages out to $20/month. I don't really pay attention to the cost of his food.
    From the brink of extinction to world domination.
    I welcome our new Shiba overlords.

  14. #33
    Senior Member ioreks_mom's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Newfoundland
    Posts
    6,474

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    Quote Originally Posted by kenRC51 View Post
    wow, are you serious? That is some expensive ass chicken. Are food and cost of living in Canada higher then US?
    OMG YES!!! how much do you pay for gas there?? we are paying the lowest prices i have seen gas in about 10-12 YEARS and we are still paying 69.6 cents a litre, that is 2.78/gallon. a few months ago we were paying 1.48/litre and that is 5.92/gallon. we were paying almost $50 to fill up our hyundai accent!! also, i have not seen any skinless boneless chicken breasts in the grocery store lately for less than $21/kg or $9.55/lb!! even the chicken with the bone in and skin on is still expensive. i have not seen a whole chicken in the store for less than $7/kg ($3.18/lb). also, for 2 litres of milk we pay $3.73 that is 1/2 a gallon of milk. everything is so expensive compared to what you guys pay. that is why it took us so long to feed raw. if i didn't find this company there would be no way we could ever afford it. i am always amazed at how lucky you guys are when you mention the prices of things there! even kibble is more expensive here!
    mindy and the fuzzbutts!

  15. #34
    Senior Member Wynpyp's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Alberta, Canada
    Posts
    1,419

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    Quote Originally Posted by ioreks_mom View Post
    OMG YES!!! how much do you pay for gas there?? we are paying the lowest prices i have seen gas in about 10-12 YEARS and we are still paying 69.6 cents a litre, that is 2.78/gallon. a few months ago we were paying 1.48/litre and that is 5.92/gallon. we were paying almost $50 to fill up our hyundai accent!! also, i have not seen any skinless boneless chicken breasts in the grocery store lately for less than $21/kg or $9.55/lb!! even the chicken with the bone in and skin on is still expensive. i have not seen a whole chicken in the store for less than $7/kg ($3.18/lb). also, for 2 litres of milk we pay $3.73 that is 1/2 a gallon of milk. everything is so expensive compared to what you guys pay. that is why it took us so long to feed raw. if i didn't find this company there would be no way we could ever afford it. i am always amazed at how lucky you guys are when you mention the prices of things there! even kibble is more expensive here!
    I hear ya there! A pack of 8 chicken breasts is $28 here! Gas came down a lot but it is still 76.4. I can't afford to feed raw. Maybe when the prices drop for meat and poultry, until then it's kibble for us lol I may be switching back to the Kirklands brand cause TOTW and most other high quality kibble is getting a little pricey now. There is only one place here that carries TOTW and she just went up in price again. It's now OVER $70 for a 30lb bag.
    "In order to really enjoy a dog, one doesn't merely try to train him to be semihuman. The point of it is to open oneself to the possibility of becoming partly a dog." - Edward Hoagland
    Please click on my eggs and hatchlings in my scroll
    http://dragcave.net/user/wynpyp
    P.S. I may not say it, but I try to click everyone everyday ;-)

  16. #35
    Senior Member ioreks_mom's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Newfoundland
    Posts
    6,474

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    oh my gosh! that is expensive for kibble!! we were feeding iorek evo red meat for a bit and the big bag (i can't remember the number of lbs) was $84!! it was suggested to me to go to a local abattoir to see if you can get raw food there for your dog. there are none near me but if you live near one, it might be a great option if you do want to feed raw.
    mindy and the fuzzbutts!

  17. #36
    Senior Member Wynpyp's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Alberta, Canada
    Posts
    1,419

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    We don't have anything like that here. We do have a butcher though but they are very expensive.
    "In order to really enjoy a dog, one doesn't merely try to train him to be semihuman. The point of it is to open oneself to the possibility of becoming partly a dog." - Edward Hoagland
    Please click on my eggs and hatchlings in my scroll
    http://dragcave.net/user/wynpyp
    P.S. I may not say it, but I try to click everyone everyday ;-)

  18. #37
    Senior Member ACampbell's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Fort Carson, CO
    Posts
    2,757

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    Ok I actually did go dig for a receipt, lol...but here's the breakdown.

    2 dogs, one 60 lb puppy still growing, one 90 lb adult.

    3 cups each per day.

    1 40# bag of Diamond Performance a month = $31 (maybe two, I'm not really sure though, I just buy it when I need it, no set days, so probably twice a month, lets say $62/month)
    If at first you don't succeed, destroy all evidence that you ever tried.

  19. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    TX
    Posts
    1,467

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    - 5 collies
    - Exceed High Performance/Lamb & Rice
    - $55 a month. I go through two bags a month.

    It's more if I have puppies or a younger dog.

    All are doing very well on it.


    For training treats/bait I use cheese and hot dogs from our fridge.
    Last edited by txcollies; 01-04-2009 at 08:12 PM.
    Tex-Sun Kennels



  20. #39
    Senior Member Love's_Sophie's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Colorado
    Posts
    2,838

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    - How many dogs you have: 2, both under 20 lbs

    - What brand, or type (raw/homecooked), of food you feed: Natural Balance, small bites right now...we rotate though; chicken soup, taste of the wild, etc.

    - And your best estimate of what it costs per month: probably 20$

  21. #40
    Member 3dogmom26's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Michigan
    Posts
    64

    Re: How Much Do You Spend On Dog Food (Commercial Or Raw) Per Month?

    I think I've got everyone beat! I feed 3 dogs raw for FREE!!!!

    I have a 70 pound 3 year old boxer, a 65+ pound (and still growing) 1 year old boxer, and an aprx 55-60 pound 1 year old pitbull.

    My dogs get a large variety of various meats.......venison, chicken, turkey, lamb, beef, buffalo, pork, etc.

    My 3 year old boxer and my 1 year old pitbull each eat 1.5 pound of food per day and my 1 year old boxer eats 2+ pounds per day.

    I post ads on craigslist and have never yet run out of food for the dogs. People give me their freezer burned meat (the dogs don't mind and it's just as good for them) and a lot of hunters give me last years venison to make room for this years deer. I also ask all friends and family to never throw away any older meats and they give me that too.

    *If I ever do run out of anything, it's usually a bone source, so I just head to Walmart and buy a couple 10 pound bags of chicken leg quarters for $5.63 each and that lasts easily for a month or more seeing that they only eat bones every other day.
    Mom to:
    ~Kaybie - (f) brindle boxer DOB 10/10/05
    ~Atreyu - (m) flashy brindle boxer DOB 08/08/07
    ~Bruno - (m) pitbull DOB aprx 02/01/08
    ~Onyx - (f) black kitty
    ~Gina - (f) calico kitty

    *Cute sig, but please resize your sig info to match others* TY

  22. Remove Advertisements
    DogForums.com
    Advertisements
     

+ Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Quick Reply Quick Reply

  • Decrease Size
    Increase Size
  • Remove Text Formatting
  • Insert Link Insert Image Insert Video
  • Wrap [QUOTE] tags around selected text

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.